VY05-12S12L
DigiKey Part Number
62-1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY05-12S12L
Description
DC DC CONVERTER 12V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 120mA 4.75V - 6V Input
Category
Current - Output (Max)
120mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Type
Isolated Module
Efficiency
60%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
6V
Size / Dimension
1.28" L x 0.80" W x 0.39" H (32.6mm x 20.4mm x 10.3mm)