BTA216X-800B,127
DigiKey Part Number
BTA216X-800B,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA216X-800B,127
Description
TRIAC 800V 16A TO220F
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220F
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A