DTE6048S24
DigiKey Part Number
1470-3378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE6048S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE6048S24 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
60W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
24V