AC0603KPX7R0BB472
DigiKey Part Number
13-AC0603KPX7R0BB472TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KPX7R0BB472CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KPX7R0BB472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KPX7R0BB472
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Detailed Description
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)