BK60-160-DZ
DigiKey Part Number
13-BK60-160-DZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK60-160-DZ
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.6A RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.6 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
11.4 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
220 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.642" Dia x 0.122" T (16.30mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Height - Seated (Max)
0.839" (21.30mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A