MFP-25BRD52-1K5
DigiKey Part Number
13-MFP-25BRD52-1K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFP-25BRD52-1K5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP-25BRD52-1K5
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFP-25BRD52-1K5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)