SMCJ11A/TR13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ11A/TR13 |
Description | TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18.2V Clamp 82.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82.5A |
Series | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V | Supplier Device Package |