X-BLQ0295-E01-KX14C
DigiKey Part Number
4088-X-BLQ0295-E01-KX14C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-BLQ0295-E01-KX14C
Description
Motorized Belt-driven linear sta
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 11.614" (295.00mm) Belt Driven Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Zaber Technologies
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Belt Driven
Packaging
Retail Package
Accuracy
300µm
Part Status
Active
Features
Integrated Controller
Type
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Motor Type
Stepper, Bipolar
Termination Style
Connector
Stroke Length
11.614" (295.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C