X-LDA025A-AE53D12-KX14A
Automate Faster and Cheaper with Zaber Linear Stages
X-LDA025A-AE53D12-KX14A
DigiKey Part Number
4088-X-LDA025A-AE53D12-KX14A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LDA025A-AE53D12-KX14A
Description
High-precision linear motor stag
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis 0.984" (25.00mm) Integrated Controller 48V
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Zaber Technologies
Voltage - Rated
48V
Series
Accuracy
1.5µm
Packaging
Retail Package
Acceleration
78.50 m/s²
Part Status
Active
Features
Integrated Controller
Type
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Stroke Length
0.984" (25.00mm)
Termination Style
Connector
Load Force (Dynamic)
3.60lbf (16.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Speed
31.496 in/s (800 mm/s)