X-LRM100A-DE51-KX13A
DigiKey Part Number
4088-X-LRM100A-DE51-KX13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRM100A-DE51-KX13A
Description
Motorized miniature linear stage
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 3.937" (100.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Zaber Technologies
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Lead Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
15µm
Part Status
Active
Features
Integrated Controller
Type
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Motor Type
Stepper, Bipolar
Termination Style
Connector
Stroke Length
3.937" (100.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
11.24lbf (50.0N)
Approval Agency
CE
Speed
0.98 in/s (25.0 mm/s)