X-LRM150B-DE51-KX13A
DigiKey Part Number
4088-X-LRM150B-DE51-KX13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRM150B-DE51-KX13A
Description
Motorized miniature linear stage
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 5.906" (150.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Lead Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
15µm
Features
Integrated Controller
Motor Type
Stepper, Bipolar
Stroke Length
5.906" (150.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
11.24lbf (50.0N)
Approval Agency
CE
Speed
3.94 in/s (100.0 mm/s)