X-LRQ150DP-E01-KX14C
DigiKey Part Number
4088-X-LRQ150DP-E01-KX14C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRQ150DP-E01-KX14C
Description
Motorized linear stage, lead-scr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 5.906" (150.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Lead Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
55µm
Features
Integrated Controller
Motor Type
Stepper, Bipolar
Stroke Length
5.906" (150.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
7.87lbf (35.0N)
Approval Agency
CE
Speed
33.07 in/s (840.0 mm/s)