X-LRQ300AP-DE51-KX14C
DigiKey Part Number
4088-X-LRQ300AP-DE51-KX14C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRQ300AP-DE51-KX14C
Description
Motorized linear stage, lead-scr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 11.811" (300.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Lead Screw
Accuracy
10µm
Stroke Length
11.811" (300.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
51.71lbf (230.0N)
Speed
2.13 in/s (54.0 mm/s)