X-LRT0100HL-BE08C-KX14N
DigiKey Part Number
4088-X-LRT0100HL-BE08C-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRT0100HL-BE08C-KX14N
Description
Motorized linear stage, Ball-scr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 3.937" (100.00mm) Ball Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Zaber Technologies
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
45µm
Part Status
Active
Features
Integrated Controller
Type
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Motor Type
Stepper, Bipolar
Termination Style
Connector
Stroke Length
3.937" (100.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
269.77lbf (1200.0N)
Approval Agency
CE
Speed
9.45 in/s (240.0 mm/s)