X-LRT0250AL-E08C-KX14N
DigiKey Part Number
4088-X-LRT0250AL-E08C-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRT0250AL-E08C-KX14N
Description
Linear Stage 250mm Fpitch
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 9.843" (250.00mm) Lead Screw Integrated Controller, Translation Stage 24 ~ 48VDC
Category
Speed
1.77 in/s (45.0 mm/s)
Duty Cycle
100%
Series
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Packaging
Bulk
Construction
Lead Screw
Accuracy
63µm
Features
Integrated Controller, Translation Stage
Stroke Length
9.843" (250.00mm)
Load Force (Dynamic)
674.43lbf (3000.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C