X-LRT0750BL-BE08C-KX14N
DigiKey Part Number
4088-X-LRT0750BL-BE08C-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRT0750BL-BE08C-KX14N
Description
Motorized linear stage, Lead-scr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 29.528" (750.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Packaging
Retail Package
Accuracy
188µm
Features
Integrated Controller
Stroke Length
29.528" (750.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
134.89lbf (600.0N)
Approval Agency
CE
Speed
6.89 in/s (175.0 mm/s)