X-LRT1000AL-E08C-KX14N
DigiKey Part Number
4088-X-LRT1000AL-E08C-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRT1000AL-E08C-KX14N
Description
Linear Stage 1000mm Fpitch
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 39.370" (1000.00mm) Lead Screw Integrated Controller, Translation Stage 24 ~ 48VDC
Category
Speed
1.10 in/s (28.0 mm/s)
Manufacturer
Zaber Technologies
Duty Cycle
100%
Series
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Packaging
Bulk
Construction
Lead Screw
Part Status
Active
Accuracy
250µm
Type
Linear Axis
Features
Integrated Controller, Translation Stage
Motor Type
Stepper, Bipolar
Feedback Type
Incremental Encoder
Stroke Length
39.370" (1000.00mm)
Termination Style
Connector
Load Force (Dynamic)
674.43lbf (3000.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C