X-LRT1000HL-BE08C-KX14N
DigiKey Part Number
4088-X-LRT1000HL-BE08C-KX14N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LRT1000HL-BE08C-KX14N
Description
Motorized linear stage, Ball-scr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 39.370" (1000.00mm) Ball Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
450µm
Features
Integrated Controller
Stroke Length
39.370" (1000.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
269.77lbf (1200.0N)
Approval Agency
CE
Speed
3.74 in/s (95.0 mm/s)