X-LSQ300B-E01-KX14C
DigiKey Part Number
4088-X-LSQ300B-E01-KX14C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LSQ300B-E01-KX14C
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 11.811" (300.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Accuracy
65µm
Stroke Length
11.811" (300.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
26.98lbf (120.0N)
Approval Agency
CE
Speed
11.02 in/s (280.0 mm/s)