X-LSQ600B-E01-KX14C
DigiKey Part Number
4088-X-LSQ600B-E01-KX14C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X-LSQ600B-E01-KX14C
Description
Motorized linear stage, screw dr
Customer Reference
Detailed Description
Linear Axis Stepper, Bipolar 23.622" (600.00mm) Lead Screw Integrated Controller 24 ~ 48VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC
Series
Construction
Lead Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
100µm
Linear Axis
Feedback Type
Incremental Encoder
Stroke Length
23.622" (600.00mm)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
26.98lbf (120.0N)
Approval Agency
CE
Speed
5.67 in/s (144.0 mm/s)