MNU18-187DFIK
DigiKey Part Number
920044-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNU18-187DFIK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Length - Overall
0.810" (20.57mm)