MNU18-250DFIK
DigiKey Part Number
19-MNU18-250DFIK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNU18-250DFIK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Length - Overall
0.870" (22.10mm)