BTFW20P-3SSTE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20P-3SSTE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20P-3SSTE4LF
Description
CONN PLUG 20POS SMD TIN
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Contact Finish
Tin
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)