A-M12-12-FGMA-GHB1A
A-M12-12-FGMA-GHB1A
A-M12-12-FGMA-GHB1A
DigiKey Part Number
123-A-M12-12-FGMA-GHB1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-M12-12-FGMA-GHB1A
Description
CONN PLUG FMALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
30VAC/DC
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C