A-M12-12-MGMA-GHB1
DigiKey Part Number
123-A-M12-12-MGMA-GHB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-M12-12-MGMA-GHB1
Description
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-M12-12-MGMA-GHB1 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
30VAC/DC
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.157" ~ 0.236" (4.00mm ~ 6.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C