EKY-350ELL122ML20S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL122ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL122ML20S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-350ELL122ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.518 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C