EKZE350ELL122MK30S
DigiKey Part Number
565-1698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE350ELL122MK30S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE350ELL122MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.974 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.29 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
16 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C