CVCO55BE-0800-1600
DigiKey Part Number
744-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55BE-0800-1600
Description
VCO 1200MHZ 0.5-19V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200MHz Center Frequency 0.5 V ~ 19 V Voltage Controlled Oscillator 6 ±2 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
30mA
Series
Pushing (MHz/V)
2
Packaging
Strip
Power (dBm)
6 ±2
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-100
Frequency Range
800 ~ 1600MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
1200MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
11.5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 19 V
Height
0.150" (3.81mm)