CVCO55BE-1000-1500
DigiKey Part Number
744-1112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55BE-1000-1500
Description
VCO 1250MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
Detailed Description
1250MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Icc Max
10mA
Series
Pushing (MHz/V)
6
Power (dBm)
3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-95
Frequency Range
1000 ~ 1500MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
1250MHz
Voltage - Supply
3V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 4.5 V
Height
0.150" (3.81mm)