026TB32R102B1A1
026TB32R102B1A1
026TB32R102B1A1
DigiKey Part Number
CT2157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
026TB32R102B1A1
Description
POT 1K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Wirewound 5W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Round
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.937" Dia (23.80mm)