200MSP6T1B1M5RE
200MSP6T1B1M5RE
Additional Requirements for Selecting a Switch
200MSP6T1B1M5RE
DigiKey Part Number
EG5787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MSP6T1B1M5RE
Description
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V
Detailed Description
Toggle Switch SPST Panel Mount
EDA/CAD Models
200MSP6T1B1M5RE Models
Actuator Length
9.40mm
Termination Style
Wire Wrap
Panel Cutout Dimensions
Circular - 4.95mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
20 V
Voltage Rating - DC
20 V