BAS70TWQ-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1 918
Datasheet
Diode Array 3 Independent 70 V 70mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
BAS70TWQ-7-F
DigiKey Part Number
31-BAS70TWQ-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BAS70TWQ-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BAS70TWQ-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70TWQ-7-F
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT363
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
3 Independent
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-363
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed