BYW27-400 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4878-BYW27-400CT-ND - Cut Tape (CT) 4878-BYW27-400TB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BYW27-400 |
Description | DIODE STANDARD 400V 1A DO204AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AC (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BYW27-400 Models |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 1.5 µs |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 400 V |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V | Supplier Device Package DO-204AC (DO-41) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Operating Temperature - Junction -50°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 1 A |