ESC336M035AC3DA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 23 825
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESC336M035AC3DA
DigiKey Part Number
399-ESC336M035AC3DATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC336M035AC3DA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC336M035AC3DA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C