ESY336M035AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
ESY336M035AC3AA
DigiKey Part Number
399-ESY336M035AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY336M035AC3AA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY336M035AC3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C