PF0001/28
DigiKey Part Number
5073-PF0001/28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0001/28
Description
3 POLE FUSED INLET
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
L-com
Switch Features
No Breaker/Switch
Series
Accomodates a Fuse
Yes
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC