PF0001/63
DigiKey Part Number
5073-PF0001/63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0001/63
Description
3 POLE FUSED INLET
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Manufacturer
L-com
Accomodates a Fuse
Yes
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC