250R120U
DigiKey Part Number
F1915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250R120U
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
16 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Trip (It)
240 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A