60R010XU
DigiKey Part Number
F2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R010XU
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.5 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7.5 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
200 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A