Q8008RH4TP is out of stock and can be placed on backorder.
Littelfuse Inc.
In Stock: 941
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 986
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 44
In Stock: 298
In Stock: 290
In Stock: 689
In Stock: 579
In Stock: 981
In Stock: 76
In Stock: 355
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 8 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab
Q8008RH4TP
DigiKey Part Number
Q8008RH4TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8008RH4TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A