Q8010R5TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 360
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 61
In Stock: 332
In Stock: 135
In Stock: 1
In Stock: 273
TRIAC Standard 800 V 10 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab
TO-220-3 (Formed Leads, Non-Isolated)
Q8010R5TP
DigiKey Part Number
Q8010R5TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8010R5TP
Description
TRIAC 800V 10A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 120A