Q8016LH6 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 206
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 698
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 248
In Stock: 133
In Stock: 8 663
WeEn Semiconductors
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Through Hole TO-220 Isolated Tab
Q8016LH6
DigiKey Part Number
Q8016LH6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8016LH6
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
80 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Bulk
Configuration
Single
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A