NPB-1700-24
DigiKey Part Number
1866-NPB-1700-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-1700-24
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 21V42V 50A
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 21V ~ 42V 50A 24V
Category
Voltage - Nominal
21V ~ 42V
Charge Current - Max
50A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max
1.68kW
Size / Dimension
11.81" L x 7.24" W x 2.76" H (300.0mm x 184.0mm x 70.0mm)
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C