NPP-1200-24
DigiKey Part Number
1866-NPP-1200-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPP-1200-24
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 21V42V 36A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 21V ~ 42V 36A 24V
Category
Voltage - Nominal
21V ~ 42V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Charge Current - Max
36A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Packaging
Bulk
Power - Max
1.21kW
Part Status
Active
Size / Dimension
9.84" L x 6.22" W x 2.64" H (250.00mm x 158.00mm x 67.00mm)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Battery Chemistry
Lead Acid
Termination Style
Screw Terminal
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C