NPB-450-24
DigiKey Part Number
1866-NPB-450-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-450-24
Description
BATT CHG ENCLOSED 21V42V 13.5A
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 21V ~ 42V 13.5A 24V
Category
Voltage - Nominal
21V ~ 42V
Charge Current - Max
13.5A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max
453.6W
Size / Dimension
8.07" L x 5.31" W x 2.17" H (205.00mm x 135.00mm x 55.00mm)
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C