NPB-750-24
DigiKey Part Number
1866-NPB-750-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-750-24
Description
BATT CHG ENCLOSED 21V42V 22.5A
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 21V ~ 42V 22.5A 24V
Category
Voltage - Nominal
21V ~ 42V
Charge Current - Max
22.5A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max
756W
Size / Dimension
9.06" L x 6.22" W x 2.64" H (230.0mm x 158.0mm x 67.0mm)
Battery Cell Size
24V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C