NPB-750-12
DigiKey Part Number
1866-NPB-750-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-750-12
Description
BATT CHG ENCLOSED 10.5V21V 43A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 10.5V ~ 21V 43A 12V
Category
Voltage - Nominal
10.5V ~ 21V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Charge Current - Max
43A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Packaging
Bulk
Power - Max
722.4W
Part Status
Active
Size / Dimension
9.06" L x 6.22" W x 2.64" H (230.0mm x 158.0mm x 67.0mm)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Termination Style
Screw Terminal
Battery Cell Size
12V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C