MCP3905LT-I/SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 358
24-SSOP
MCP3905LT-I/SS
DigiKey Part Number
MCP3905LT-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3905LT-I/SS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
EDA/CAD Models
MCP3905LT-I/SS Models
Category
Current - Supply
2.7mA
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
390kOhm
Measurement Error
0.1%
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - I/O High
2.4V
Voltage - I/O Low
0.85V