MCP3906AT-I/SS
DigiKey Part Number
MCP3906AT-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP3906AT-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP3906AT-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3906AT-I/SS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
MCP3906AT-I/SS Models
Category
Current - Supply
2.7mA
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
390kOhm
Measurement Error
0.1%
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - I/O High
2.4V
Voltage - I/O Low
0.85V