BUK9Y22-60ELX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 60 V 50A (Tc) 95W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Application Specific MOSFETs (ASFETs)
BUK9Y22-60ELX
DigiKey Part Number
1727-BUK9Y22-60ELXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9Y22-60ELXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9Y22-60ELXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9Y22-60ELX
Description
SINGLE N-CHANNEL 60 V, 15 MOHM L
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2592 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
95W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.8mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA